המדריך המושלם לקנייה באינטרנט

חלפו הימים שבהם היינו מבקשים מהדודה מאמריקה שתשלח לנו נעלי התעמלות או בושם יקר. היום כולם כבר יודעים שצרכנות נבונה מתבצעת דרך האינטרנט. השפע האינסופי שמוצע באתרים השונים, האפשרות לרכוש מוצרים שלא תמיד נמצאים בהישג ידינו בארץ וכמובן –המחיר, שברוב המקרים הוא זול בהרבה ממוצרים מקבילים בישראל, כל אלה הפכו את הקנייה באינטרנט להפוך לתחביב ישראלי נפוץ.

קניות באינטרנט

בחירת חנות טובה

כיום יש מגוון רחב של חנויות מקוונות לרכישה אונליין. אך אם בעבר נדרש מכם ידע בסיסי באנגלית כדי לבצע קניות ברשת, הרי שכיום עומדים לרשותכם לא מעט אתרי קניות דוגמת איביי בעברית, שמסירים את מחסום השפה ומקלים על חווית הקנייה גם ללא מילון צמוד.

התיישבתם מול מסך המחשב או הטלפון הנייד, שלפתם את כרטיס האשראי ואתם מתחילים לגלוש באינטרנט בחיפוש אחר המוצרים הנחשקים שלכם. נניח שאחרי חיפוש קצר נתקלתם בצילום של המוצר שחיפשתם. איך תדעו שהמוכר שממנו אתם רוכשים הוא אכן אמין ושהמוצר שעבורו אתם משלמים יגיע אליכם, ובזמן?

כל החנויות האינטרנטיות פועלות על בסיס דירוג. כך אתם יכולים להיכנס לאתר ולהתרשם עוד לפני הקנייה ממשוב של לקוחות קודמים לגבי זמן המשלוח, טיב הסחורה ושביעות רצון כללית מטיב השירות. חנויות המארחות מספר רב של סוחרים מציעות דירוג נפרד לכל אחד מהם, ובמידה ודבר מה משתבש בתהליך הקנייה – המוצר לא הגיע בזמן או אינו תואם את התיאור באתר – תוכלו להגיש תלונה באתר, אשר לרוב תטופל ביעילות האפשרית עד לכדי החזר כספי מלא.

תשלום משלוחים

באתרי הקניות מצוין להיכן הם עושים משלוחים ובאילו תנאים. רובם יציעו לכם מספר אפשרויות משלוח מהבסיסית, שפעמים רבות היא חינמית, ועד משלוח אקספרס שיגיע לביתכם עם שליח, תענוג שכמובן יעלה לכם כמה שקלים נוספים. כדי למנוע אכזבה, יש לוודא כבר בתחילת הגלישה באתר כי הם אכן מבצעים משלוחים לישראל.

הבדלי מידות

יש לזכור כי המידות הישראליות נבדלות מהאירופיות ומהאמריקאיות, ולכן לפני ביצוע רכישה של מוצרים בהם המידה משחקת תפקיד, כגון ביגוד, נעליים או תכשיטים, חשוב לבצע המרה של המידה הישראלית במידה הרלוונטית למדינה ממנה אתם מזמינים. מדובר בתהליך לא מסובך, ורוב האתרים המובילים יציעו לכם טבלאות שיקלו על החישוב ויוודאו כי אתם מקבלים בדיוק את המוצר המתאים לכם.

תשלום מכס ומע"מ

קצת הורס את הכיף, אבל חלק מהחבילות שתזמינו ידרשו תשלום בכדי לשחרר אותן מהמכס. החוק מעניק לכם פטור מתשלום מכס על מוצרים עד ערך של 75$ (כ-275 ₪). מכאן ואילך התשלומים מתחלקים לפי שתי מדרגות: 76$-500$, עבורם תאלצו להיפרד מתשלום מע"מ ומס קניה, והחל מ-501$ ואילך תשלמו את כל שלושת המיסים עבור המוצר המיוחל. מומלץ לקרוא את האותיות הקטנות מכיוון שהתקנות הללו משתנות מדי פעם וכך גם המוצרים עליהם הן חלות.

מעקב משלוחים

מזל טוב! השלמתם את ההזמנה. יחד עם אישור התשלום תקבלו לרוב גם טווח זמנים משוער שבמהלכו המוצר שלכם אמור לנחות בארץ. הודעה נוספת תישלח אליכם כאשר החבילה שלכם תצא בפועל לדרך ותתחיל את מסעה לישראל. אישור ההזמנה שלכם יכלול מספר מעקב. מספר זה יסייע לכם לעקוב אחר מסלולה של החבילה מרגע שיצאה מידיו של המוכר ועד שהגיעה לידיכם או לסניף הדואר (או הסופרמרקט) הקרוב, תלוי בהסכם שלכם מול המוכר על אופן המשלוח. כאשר החבילה מתקבלת בדואר, תישלח אליכם הודעה בס.מ.ס או בתיבת הדואר שלכם, שבלעדיה לא תוכלו להוציא את החבילה.

קראו גם: 10 טיפים לרכישת בגדים באינטרנט